Az Ön böngészője nem támogatja a JavaScriptet. Kérem kapcsolja be a böngésző beállításaiban!
OMME

Országos Magyar Méhészeti Egyesület OMME

1879-ben, több meglévő, már működő helyi méhészegyesület létrehozta az Országos Magyar Méhészeti Egyesületet (OMME). A magyar szó értelemszerűen azért került bele a névbe, mert más nemzetiségű méhészeknek is volt már akkor egyesületük. Az addigi egyetlen, német nyelvű szaklap mellett, magyar nyelven jelentetett meg, Magyar Méh névvel új szaklapot az OMME.

              

A kasos méhtartást felváltani igyekvő keretes-kaptáras méhészkedést terjesztette az Egyesület, az akkori kor modern méhészeti gyakorlatát okítva. Nagy dolog volt, hogy Budapesten, a VIII. kerületben, egy több emeltes bérházat sikerült vásárolni, melynek alagsorában szakboltot üzemeltetett a OMME, első emeletén az irodák voltak, az emeleti lakásokat pedig bérbe adta – ezzel korát megelőzve, egy jól prosperáló, gazdaságosan működő érdekvédelmi civil szervezet alakult ki.

1948-ban államosították az OMME székházát – a magyar méhésztársadalom elvett vagyonát a mai napig nem kárpótolták! Ezzel egy időben, az Egyesület működését is betiltották.                                    

A régi székház tervrajzai:

   


1984-ben alakult újjá az Egyesület. Ma közel 14 ezer tagja van, akik országszerte 111 méhészegyesületben élik közösségi életüket. 2002-ben, a méhészek által megvásárolt „téglajegyekből” összeadott, saját tulajdonú irodánk van a főváros IX. kerületében. 5 főállású alkalmazottal működik az iroda, de szerződéses viszonyban működtetünk 21 fővel egy megyei szaktanácsadó hálózatot is. A méhészek napi szintű problémáinak (támogatások igénylése, méhegészségügyi problémák, mézpiaci tanácsok, stb.) segítése mellett, az OMME szerteágazó tevékenységet folytat, mint pl.:

  • havi szaklap, a Méhészújság kiadása
  • termelői mézesüveg gyártásának menedzselése
  • minőségbiztosítás ajánlása az OMME-zárszalag használatával
  • hazai üzletekben forgalmazott mézek minőségi ellenőrzése
  • környezetterhelési monitoring rendszer működtetése
  • a méhésztársadalom honlapon keresztüli napi szintű informálása
  • szakmai oktatás, elméleti ismeretterjesztés országos szintű koordinálása
  • ágazati jogszabályok, rendeletek alkotóival kapcsolattartás, szakmai tanácsadás
  • ágazati tevékenységhez kapcsolódó minisztériumokkal szoros együttműködés
  • illetékes hatóságokkal való együttműködés
  • méhek, beporzók védelme
  • környezetvédelem. 

Az Országos Magyar Méhészeti Egyesületet 2022. május 25. napján "méhészeti termékek" ágazatban szakmaközi szervezetnek ismerte el az Agrárminisztérium.

Az OMME politikamentes mezőgazdasági civil szervezet, munkájában mindig a méhészek és a méhek védelme az elsődleges. A hazai méhésztársadalom tudja, hogy csak összefogva lehet eredményeket elérni, úgy, ahogy a méhek cselekedik ezt a kaptárban. Úgy a méhekre, mind a méhészekre is igaz a mondás:

„Egyedül semmi vagy, de a népeddel minden”.

Gyakori kérdések: 

Az OMME-ba kizárólag a tagszervezetein keresztül lehetséges belépni. Több, mint 110 szervezetünk van országszerte, így Egyesületünk az ország minden településéről elérhető. A számunkra megfelelő szervezet kiválasztását követően fel kell venni a kapcsolatot tagszervezetünk vezetőjével. A belépésben, valamint egyéb szakmai és méhészeti kérdésekben segítenek megyei szaktanácsadóink.

A tagszervezetek vármegyék szerint csoportosítva elérhetők ITT.

A szaktanácsadók elérhetőségei vármegyék szerint ITT megtekinthető.